Anish Kapoor Kızlar Yurdunda

ANİŞ
04.11.2013

Anish Kapoor 1 aydan uzun süredir İstanbul’da. Facebook’ta sergiyi gezen arkadaşlarımın çeşitli fotoğrafları. Gezen bir arkadaşımın yorumu: “Ben objesel anlatımı seviyorum, ondan çok sevdim.”  Soğuk soğuk duruyorum bu sergiye. Gidesim yok. Objesel-miş.

Dün, çok sevdiğim; beni, düşüncelerimi, değiştiren Sabancı Üniversitesi’nin mezunlar gününe gittim müzede. Çok ilgim, umudum yok. Objelerin hareketlendirilmesiymiş filan… Gezmeye başladık sergiyi sonra. Önce şaşırdık, bir gülme aldı. Bir dakika, bir dakika! Bu bizim anladığımız şey mi? Hayır, çok ona benziyor da… Ama kimse bundan bahsetmedi?

Evet… Anish Kapoor, kadınlığı oraya öylece koymuş. Şaşkınlık, rahatsızlık, sonra da mükemmel bir rahatlık geçiyoruz kadınlar olarak. Form form, renk renk. Neden kimse daha önce bunun kadınlarla, kadınlıkla ilgili bir sergi olduğunu söylemedi?  Neden adamın şakkk diye önümüze koyduğu “şey”e, “obje”, hatta “işaret”?! diyenler olmuş? Haydi açık açık, utanmadan söyleyelim; o sergidekadın var. Hem de en hakiki haliyle.

Bir de dönüp ülke gündemine bakalım. Neyi tartışıyoruz? Eğitim sistemimiz, hem içerik hem pratik olarak yerlerde sürünüyor. Hepimizin hayatı, zehir oluyor dershane, ÖSS peşinde koşarken. Onca yıl okuyup, strese girip, buhranlar geçirip, hayatımızın hangi kısmında işe yarayacağını bilmediğimiz çeşitli trigonometrik hesaplar öğrenip mezun oluyoruz o okullardan. Dünyanın gerçek halinden olduğu gibi; bireyler, mikro topluluklar olarak da birbirimizden bir haber giriveriyoruz üniversiteye.

Ama başbakanımızın eğitim sistemiyle derdi ayrı. Ne demiş? “Eğitim ile ilgili birçok problem var” demiş… Mesela, dershanelerde sürünmemiz; mesela hiçbir şekilde yeteneklerimizi geliştiremeyip tek bir kalıba sokulmamız; mesela insanlığa, dünyaya dair hiçbir ‘kıymetli’ bilgi edinEmemiz. Hayır, hayır bunlar hiçbiri değil! “Kız-erkek öğrenci aynı evde kalamaz. Muhafazakar demokrat yapımıza bu ters. Talimatını verdik, denetimi yapılacak.” Allaha şükür, başbakanımız evlerimize, yatak odalarımıza kadar girip namusları koruyacak, eğitim ile ilgili “ana” problemimiz de çözülecek!

Başbakanımız eğitim sistemimizdeki sorunları çözmek adına hanelerimize kadar girmeyi planlayadursun, siz Sabancı Müzesi’ndeki Anish Kapoor sergisini ziyaret edin. Hafızalarınızdaki “kadınları” karşınızda görünce şaşırmayın; çünkü onlar, bu hükümetten daha gerçek. İster kabul edilsin, ister edilmesin, ister yatak odalarına kadar girilsin; onlar, birileri gelip giderken, hep burada, aynı yalınlıkta kalacaklar…

Not: Resimlerini paylaştığım arkadaşlarıma şahane pozları için teşekkür ederim. Ayrıca; sadece kadınların, ve “gerçekten” açık görüşlü erkeklerin anlayabileceği mükemmel iki çalışmanın da resmini paylaşmadan edemedim. Ama buradan bakmakla olmaz, birşey anlaşılmaz; gidip “anlamak” lazım; derin tavsiyelerimle…

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s