Hepimizin Acelesi Var! Aman Dikkat, Değmesin Yağlıboya!

11 Mayıs 2015

Şehirde yürürken nereye bakarsın? Önüne, durup iki dakika dinlensen belki şöyle bir kafayı kaldırıp havaya, uzaklara… Peki yere hiç baktın mı? Sadece göz ucuyla, bir şeye basmayayım, takılıp düşmeyeyim diye belki göz ucuyla, ama muhtemelen o kadar…

FullSizeRender

İstanbul ve New York: İnsanların gelmek istedikleri, olmak istedikleri, içinde yaşadıkça da şehir kadar kendi içlerinin de karıştığı iki göz alıcı şehir… Galeri İlayda’da Değmesin Yağlıboya sergisine girdiğinizde bu şehirlerin o sersem ve aşık eden ışıkları gibi tavandan yere kadar inen rengarenk bir post-it duvar. Önce renkler önünde dur, bak, fotoğraf çek, poz ver. Keşke benim olsa, benim evimde de olsa de. Sonra iki adım ilerle, işte o dikkatlice bakmadığın, bastığın yerler… Şehirlerin ışıklarının, renkli dünyalarının yansıdığı rögar kapakları ve o kapakların altında bambaşka bir dünya. Bu dünyaya dair bize ipucu verebilecek tek şey, kapakların üzerine düşmüş tek tük sigara izmaritleri ve renkli içecek kapakları. Bu rögar kapakları, üzerine mesaj yazılmak için kullanılan renkli post-itlerden yapılmış. Gökyüzüne ne kadar bakıyorsan, bastığın yerlere de bakman için sana mesaj veriyor belki de. Düşünmen için şehrin altını-üstünü, orada neler olduğunu.

istist

no sewer

Ardan Özmenoğlu, günlük hayatta şöyle bir bakıp geçtiğimiz yeri de göğü de post-itlere not ediyor ve önümüze getiriyor. Rögar kapakları, soluk, ilgi çekmeyen gri renklerinden kurtuluyor, post-itlerle katman katman farklı renklere bürünerek izleyiciye kendini fark ettiriyor, altındaki dünyayı merak ettiriyor. Özmenoğlu, sergideki neon yerleştirmedeki gibi “Ne baktın?” tavrıyla hızlı hızlı yürüdüğümüz sokaklardaki gözümüzden kaçırdığımız dünyanın notlarını bize işleriyle iletiyor.  Sergiye adını veren, eski Türk filmleri ve karikatürlerden hatırlayabileceğimiz, kalabalıktan hızla geçerken çarpışmamak için söylenen “Değmesin Yağlıboya!” sözleri, hayatı Değmesin Yağlıboya hızı ve acelesinde yaşayanlar için durup da incelemek, kafa yormak için bir şans veriyor.

IMG_1910

Processed with VSCOcam with c1 preset

Neon yerleştirmelerini yaratırken renkleri, fontları özellikle seçtiğini, hiçbir şeyin rastlantısal olmadığını belirten Ardan Özmenoğlu, işlerin rastlantısal olmasa da aslında Türkçe’de farklı bir tonlamanın bile verilen/alınan mesajı ne kadar değiştirebileceğinden bahsetmiş bir röportajında. Özmenoğlu’nun Galeri İlayda’da kurduğu dünyadan benim kafamdaki tonlamayla çıkan hikaye; kocaman, rengarenk şehirlerde yaşayıp hep bir yerlere yetişmeye, hayatı göz ucuyla yakalamaya çalışan insanlara post-itlerle gönderilen “sakin ol ve çevrene bak” notu oldu. Özmenoğlu’nun kendine has post-it tekniği, mekana özgü yerleştirme, cam baskı ve neon yerleştirmelerinden kendi tonlamanıza bir dünya yaratmak ve New York ve Avrupa’da eserleriyle birçok kez yer alan Özmenoğlu’nun işlerini İstanbul’da yakından görmek için Galeri İlayda’da son bir hafta! Haydi acele edin, Değmesin Yağlıboya!

Ardan Özmenoğlu Değmesin Yağlıboya-  Watch Out 197 x 158 cm tuval üzeri yağlıboya ve mavi turuncu neon yerleştirme , 2015 (2)

Not: İşlerini zevkle takip ettiğim Ardan Özmenoğlu’na küçük bir eleştiri yapmadan geçemeyeceğim. Her ne kadar işlerini gezenlerin kendi yorumlamalarına bırakmak istediğini söylese de, işlerine ilgi duyanlar olarak sanatçının düşünce ve yorumlarını duymayı, onun kendi dünyasında biraz neler olduğunu anlamayı isteriz. Özmenoğlu’nun bu sergi ile ilgili video ve yazılı tüm röportajlarında aynı veya benzer cümleleri kullanmasının bir iletişim stratejisi olduğunu tahmin etsem de bu yaklaşımı biraz uzak bulduğumu söylemeden geçemeyeceğim. Sanatçı aklından geçenleri daha fazla bizlerle paylaşabilse, izleyicilerle daha samimi bir paylaşım içinde, daha yakın olmuş olacak.

http://www.themagger.com/degmesin-yagliboya-galeri-ilayda/

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s