Sirtaki ve Buzuki Yerine Swing ve Caz! Tabak Kırmaya Alternatif Yunan Müziği için 8 Öneri

Yunan müziği denince aklınıza sadece folklorik dansların yapıldığı, tabakların kırıldığı bir müzik geliyorsa bu algıyı değiştirmenin vakti geldi! Keyifle dinleyebileceğiniz Yunan caz, swing ve pop grupları bu listede hala keşfetmediyseniz onları keşfetmenizi bekliyorlar. Alternatif Yunan müzik sahnesinde ne olup bittiğini merak ediyorsanız, Jumping Fish’i de takip edebilirsiniz: http://www.jumpingfish.gr/jumpingfish/sofar/page1

1 Imam Baildi

Bouzuki ile çalınan şarkıları elektro swing olarak yorumlayan, Rembetiko şarkılarına mambo, hip hop katabilen, yemekte malzemeden kaçmayan, lezzetli grup Imam Baildi, daha önceleri Türkiye’de de konserler verdi.

imam235718
2 Penny and The Swingin’ Cats

Yunanca swing dinlemek isteyenler, nasılmış diye merak edenler için son birkaç yıldır oldukça popüler olan grup Penny and The Swingin’ Cats

Penny and the Swinging Cats - Retro - EP
3 Mariza Rizou

Maalesef Spotify gibi mecralarda rastlayamadığımız, ama dinlemesi çok keyifli jazz-pop karışımı bir müzik yapan Mariza Rizou’nun tarzını, Elif Çağlar Muslu’nun M-U-S-I-C albümündeki tarzına da benzetiyorum.

mariza
4 Marayevas Ilegal

Klişeyi eğlenceli hale getiren adam Kostis Maraveyas, sahne adıyla Maraveyas İlegal, Welcome to Greece albümüyle zamanında Türk müzik marketlere de girmişti. Akordiyon, piyano gibi farklı müzik aletleri çalan, aynı zamanda yazar ve TV yüzü olan Maraveyas İlegal’in oradan oraya zıpladığı enerjik sahne performansları da izlemeye değer!

Maraveyas_Ilegal_1
5 The Burger Project

2007’de ilk kurulduklarında kendilerine verilen görev, Pazartesi gecesi bir restorant-barı parti moduna sokmak olan the Burger Project, sevdiğimiz bilindik şarkılara eğlenceli yorumlar getiren bir grup. Sıradışı, eğlenceli ve meydan okuyan imajları ve diskodan punk rocka, popa uzanan geniş skalalı müzik anlayışları ile sönük haftaiçi gecelerinizi gerçekten de bir partiye çevirebilirler!

burger-project-s
6 Raining Pleasure

Artık dağılmış ve grubun elemanları kendi (bana göre Raining Pleasure kadar başarılı olmayan) yeni projelere yelken açmış olsalar da Raining Pleasure, eski albümleri keyifle dinlenebilecek gruplardan.

newego_LARGE_t_661_376011

7 Gadjo Dilo

Kriz sonrası dönemde Yunanistan’ı saran, eskiye dönüş rüzgarıyla eski şarkıları coverlayan gruplardan olan Gadjo Dilo, 50li-60lı yıllarda Yunan müziğine etkisi olan Manouche çingene caz müziğini yeniden yorumlayarak güzel işler çıkarıyor.

gadjo-dilo-greek-flavoured-gypsy-Jazz
8 Tek şarkılık tavsiye: Enas Tourkos sto Parisi

Aslında genel olarak bu listede kast ettiğim alternatif bir çizgide olmasa da tek şarkılık tavsiyem, Lavrentis Mahairitsas ve Pyx Lax düeti, Enas Tourkos Sto Parisi. Kendiden uzakta, Paris’te yaşayan sevgilisinin Türk adlı kedisini kıskanan Lavrentis Mahairitsas’ın şarkısı, “Türk’e olan kıskançlığım içimdeki Türk’ü ortaya çıkaracak” diyerek bizlere bir asabiyet göndermesi yapsa da şarkının hoşluğu bünyede asabiyet yapmıyor.

Sirtaki ve Buzuki Yerine Swing ve Caz! Tabak Kırmaya Alternatif Yunan Müziği için 8 Öneri

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s