Ahmet Güneştekin’in heykeline sansür!

fullsizerender-18

Istanbul Art News‘ün haberine göre, 22 Aralık Perşembe akşamı Ataköy’de bulunan A Plus AVM önüne yerleştirilen Ahmet Güneştekin’e ait “Kostantiniyye” heykeli, sosyal medyadan gelen tepkiler ve tehditler üzerine önce Bakırköy Belediyesi tarafından kaldırılmak istendi, ardından da gece geç saatlerde üzeri siyah poşetle kapatılarak gizlenmeye çalışıldı. Protestocular belediyenin beyaz masa hattına bine yakın şikayet telefonu bıraktı ve AVM’nin de telefon hatlarının kilitlenmesine sebep oldu. AVM’nin önünde eseri protesto etmek için toplanan kalabalığın da etkisiyle AVM yöneticileri tepkilerin daha da artması endişesiyle şu saatlerde heykeli kaldırma kararı aldı.

fullsizerender-16

Sosyal medya üzerinde gelen tepkilerden bazıları şöyle; “Istanbul Atakoy A Plus AVM’nin önüne Kostantiniyye yazanlar bilmelidir ki; Fatih Sultan Mehmet 1453 yılında o defteri kapattı…” “Kostantiniyye, muhakkak fethedilecektir?.!. Belki fethini hiç unutamadıkları için yazmışlardır.”

Esasen Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethinden sonra şehrin Konstantinopolis olan adı Türkçeleştirilerek, Cumhuriyet dönemine kadar Kostantinniye olarak anılmaya başlanmış ve Osmanlı döneminde resmi belgelerde ve paralarda bu haliyle kullanılmıştır. İstanbul’un zengin kültürel geçmişine atıfta bulunan heykel, sosyal medyada Fatih Sultan Mehmet’in mirasına hakaret ettiği ve “hassas sosyal dengeleri bozduğu” gerekçesiyle ironik bir şekilde saldırıya uğramış olmuş.

fullsizerender-17
Aynı eser daha önce sanatçının ‘Milion Taşı’ başlıklı sergisinde 56. Venedik Bienaline paralel olarak 2015 yılında gösterilmişti.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s