Sanatçıların Bakışıyla Holokost ve Hafıza

Holokost’u birebir yaşamamış bir nesil olarak, Holokost’u hatırlamaya çalışırken duyduğumuz ya da okuduğumuz hikâyeler ve gördüğümüz imgeler üzerinden zihnimizde bir kurgu oluşturuyoruz. Görsel, sözel ve yazılı deneyimler, hafızanın geçmişle olan bağlantısını kurarken, günümüze dair çıkarımlar yapmamıza olanak veriyor. Bu deneyimleme Holokost sonrası nesiller için bazen aile bağları, toplum öğretileri, okul, bazense bir film, müze veya anıt olarak karşımıza çıkıyor. Bu karmaşık süreçte etrafımızı saran bu uyarıcılar hafızamızı nasıl şekillendiriyor ve başkalarının hatıralarıhafızalarımıza bir anı olarak nasıl yerleşiyor?

Kara Kare Haftası kapsamında gerçekleşecek etkinlik, Holokost anlatısına dair bir hafızayı günümüz sanatçılarının bakış açıları ile tartışmaya açıyor. Akademisyen Ayşe Gül Altınay ve sanatçılar TUNCA, Sibel Horada ve Aslı Çavuşoğlu’nun katılımıyla gerçekleşecek olan panel bellek, anıt, unutma ve hatırlama olguları etrafında şekillenecek.

Ayşe Gül Altınay, Holokost sonrası kuşakların hatırlama pratiklerine ve imgeler, nesneler ve hikâyelerle kurulan ilişkiye odaklanacak.

TUNCA, 2014 yılında Polonya’da katıldığı “March of the Living (Yaşam Yürüyüşü)” deneyimi sonrası Auschwitz-Birkenau kampında gördüklerinden yola çıkarak ürettiği “İsimsiz” adlı işlerinden bahsedecek.Tunca.PNG

 

 

 

 

 

 

 

 

Sibel Horada, “Yangın Günlükleri” çalışmasından hareketle bellekte kayıp olan hikâyelere ve bunların tekrar üretilme potansiyeline odaklanarak anıtlaştırmanın alternatif yolları üzerine konuşacak.

sibel

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aslı Çavuşoğlu ise 2015 yılında Varşova’da katıldığı bir konuk sanatçı programında gerçekleştirdiği “Kesit” adlı arkeolojik kamusal projesini ve yeraltına gömülmüş bir geçmişin ortaya çıkışını anlatacak.

aslı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Program:
18.30
Açılış konuşması
Kara Kare

18.35 – 19.30 I. Oturum
Moderatör: Tania Bahar
Ayşe Gül Altınay: “Post-hafıza” çalışmaları
TUNCA: “İsimsiz”

19.30 – 19.45 Kahve arası

19.45 – 20.45 II. Oturum
Moderatör: Lesli Jebahar
Sibel Horada: “Yangın Günlükleri” ve anıtlar üzerine
Aslı Çavuşoğlu: “Kesit”: Bir kamusal mekân müdahalesi

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s