hatırlamak-unutmak performans günleri başlıyor!

to_forget_to_remember_poster

Hatırlamak, kırılgan bir şehir gibi. Şehrin içinde gülenler, üzülenler, kızanlar, nefret edenler, suçluluk duyanlar, onarmaya çalışanlar ve niceleri bir arada. Bir aradalık hali insan türü için zaman zaman içerisinden çıkılamayan duygu durum çatışkılarının da nedenlerinden biridir. İçerisinde sıkışıp kaldığımız ya da kendi isteğimizle ikame halini sürdürdüğümüz duygu durumlarımız bir beden, bir mekan ve bir zaman içerisinde duyular ve/veya sezgiler aracılığıyla kendini var eder. Var olabilmek adına bağlantı nesneleri olarak beden, mekan ve zamanı kullanan duygu durumlarımız kendine ritüelistik bir dünya yaratır.

Ceyda Alparslan, “önce sevdiniz” sözlerini işlediği kurban ritüeli üzerinden zamanlar arası bir bellek soruşturmasına girer. Dila Yumurtacı sezgilerin patikasında izleyenleri şimdinin, buradanın yakınlarında bir molaya davet eder. Dilan Ceylan Emektar, temizleme-temizlenme halinin tekrarlı yapısı üzerinden bir arınma ritüeli yaratır. Dadans benliğin değiş tokuşunu yansımalarla rastlaştırıp bedenlerimize bükülen zamanın mümkünlüğü hissettirir. Neriman Arslan, geçmiş ve şimdi arasına bir ip kurup hatıraların reenkarnasyonunu görünür kılar. Ufuk Şenel, eşyaların ruhları ile iletişime geçip çağırmak istediğimiz halet-i ruhiyelerimizi bedenlerimize dokundurup yaşama musallat eder.

to_forget_to_remember_poster_ing_tr (1)

Unutmak bir şeyin önemli olması durumudur; unutmak kayıtsızlığın zıttıdır. Unutmak doğanın acı hissiyle güçlenir; unutmazsak, canımız acır, yanarız, yaralanırız. Fakat sorumluluğumuz, unutmayı yalnızca bir sinir ucu durumu olmaktan kurtarmaktır. Unutmadığımızda, varlığımızı yitiririz ve unutmak varlığa geri dönüş yoludur. Doğadaki her şey zamanı gelince ölür. Ama insanlar öleceklerini bilirler ve tıpkı bunu bildikleri gibi unutacaklarını da bilirler. Unutmak için bir sözcükleri vardır, onu beklerler, unutmayı düşsel olarak yaşarlar. Uzun vadede bu eylemin gerçekten kabul edilmesi, iyileşmek, özgürlük duygusuna ulaşmak için gereklidir. Seneca; ”Yaşamın gerçek tadını, onu ödemeyi isteyen ve hazır olandan başka kimse alamaz” diye belirtmiştir. Unutmak yaşamaktır, yaşamın içindeki boşluklardır. Ve onun gerçek tadını, onu ödemeyi isteyen ve hazır olandan başka kimse alamaz.

Eda Emirdağ, sessizliğin kök saldığı beyaz kumaş parçasının üzerindeki ayak izlerinin ardından belirir. Sandalye üzerindeki bu kadın, her şeyi saran bu derin sessizliğe dalar ve çığlıkların yükseldiği benliğinde kendini görür. Genco Gülan, renksizliğin içinde tanımlanmış bütün parçalarıyla ‘Unutmayı unutursak buna hala unutmak denilebilir mi?’ sorusuna yanıt arar. Halil Atasever, bir mektubun içinden dile dalgalanan sözcükleri ile unutmayı, biyolojik ve fizyolojik zemininden alıp toplumun her hücresine nüfuz edecek olguya dönüştürür. Hilal Sibel Pekel, beden ve yazının belleklerinin arasında kurduğu köprü ile unutmak ve ertelemek kavramlarını aynı zemine inşa eder.  İpek Taşdan, Berna Efeoğlu‘nun eşliğinde, Edip Cansever’in salıncağı ile çok çabuk geçsin istediklerinin bedenindeki görülen ve görülmeyen tüm izlerini araştırır. Pawel Korbus, Yunan mitolojisinde yeraltı dünyasında akan nehirlerden biri olan Lethe Nehri’ nde yüzerek unutmayı dener.

Performans günleri Çağrı Erdem’in Embodead performansı ile son bulacak.

Küratörlüğünü Ayça Ceylan ve Pınar Derin Gençer‘in üstlendiği “hatırlamak-unutmak” başlıklı self-service art performans günleri, 18-19-20 Mayıs tarihlerinde Krank Art Gallery ve Tomtom Gardens mekan işbirliğiyle Palazzo Tibaldi ve Otopark’ta gerçekleşecek. Performanslar ve konuşmalara katılımın ücretsiz olduğu etkinliğin programını aşağıda inceleyebilirsiniz:

 

18 Mayıs, Palazzo Tibaldi, performans/performance

19:00:    Reenkarnasyon/ Reincarnation, Neriman Arslan

Ahde Vefa: Dua Performans/ Loyalty to the cause: Prayer Performance, Eda Emirdağ

20:15:    Domesterapi/Domestherapy, Dilan Ceylan Emektar

Bir Dilek Olarak Unutmak/, İpek Taşdan, Berna Efeoğlu

21:00:    Sergilenebilir Anlar/The Displayable Moments, Ufuk Şenel

Absans/Absence, Hilal Sibel Pekel

 

19 mayıs, Palazzo Tibaldi, performans/performance

19:00:    Görelilik Üzerine ve Göre/ On Relativity , dadans

Unutmak/to forget, Genco Gülan

19:00:    Reenkarnasyon/ Reincarnation , Neriman Arslan

20:00:    Kuzu Projesi/ Lamb Project, Ceyda Alparslan

Adlandırılamayan/Cannot be named, Halil Atasever

20:45:    Deneyüstü Deneyler/ Transcending the Senses, Dila Yumurtacı

I’ll Try To Forget, Pawel Korbus

 

20 Mayıs, Otopark, sanatçı konuşması/artist talk, performans/performance

14:00 – 14:45 “Biz kimiz?”/”Who are we?”, Ayça Ceylan, Derin Gençer

15:00-18:00 Sanatçı Konuşması/Artist Talk, (Berna Efeoğlu, Ceyda Arpaslan,Çağrı Erdem, Dadans, Dila Yumurtacı, Dilan Ceylan Emektar, Eda Emirdağ, Genco Gülan, Halil Atasever, Hilal Sibel Pekel, İpek Taşdan, Neriman Aslan, Pawel Korbus, Ufuk Şenel)

18:30-19:30 performans/performance, Embodead, Çağrı Erdem

 

Palazzo Tibaldi, Tomtom Mahallesi, Tomtom Kaptan Sk. No:8, 34433 Beyoğlu/İstanbul

Otopark, Hacımimi Mah. Boğazkesen Cad. No: 108/A 34425 Beyoğlu

Reklam

One Comment Kendi yorumunu ekle

  1. mom jeans dedi ki:

    “Unutmak doğanın acı hissiyle güçlenir; unutmazsak, canımız acır, yanarız, yaralanırız.” Bu harika bir söz hemen not aldım.

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s