Contemporary Istanbul 2014: Favoriler ve Gezme Taktikleri

12 Kasım 2014

108 galerinin yaklaşık 3000 eserini bir hafta sonuna nasıl sığdıracağız? Çok konuşulanlar, en çok merak edilenler listelenecek, fuarı verimli gezmek için turlara kayıt olunacak, uygulamalar indirilecek… Bu keyif, bu koşuşturmacaya değer!

contemporary istanbul

İstanbul’a kışın gelişinin pek de tatlı bir yanı yok bana göre. Soğuyan hava, kalabalıklaşan şehir, sıkışan trafik… Tek tesellilerim; (umuyoruz bu sene yine özellikle Nişantaşı’nda) Aralık ayında ışıldayacak sokaklar ve getireceği kısa süreli şenlik havası, sıcak şarap ve bir Kasım ritüeli olarak, Contemporary Istanbul çağdaş sanat fuarı.

Bu hafta 13-16 Kasım arasında dopdolu bir program ile karşımıza çıkan fuar, kışın pek de fena başlamadığının habercisi. Fuarın programında yer alan, Çin ve komşu ülkelerinin sanatına odaklanan New Horizons; yeni medyanın üzerine eğilerek ses sanatı, video, interaktif ışık enstelasyonlarına yer veren Plug-in Istanbul; sanat edisyonlarının ve çoklu sanatların sunulduğu tartışıldığı ve paylaşıldığı CI Editions; uluslararası fikir liderlerini tartışmalar ile bir araya getiren CI Dialogues ve her 90 dakikada bir, bir sanatçının şovuna yer veren CI 90 Minute Shows sayesinde sanatseverler bu hafta sonu oldukça mutlu olacaklar gibi gözüküyor.

Çok Konuşulanlar, Yükselen Yıldızlar

9. senesinde dünyanın birçok ülkesinden 108 galerinin katıldığı fuar, yabancı basın tarafından da oldukça ilgi görüyor. Sizin için yaptığım ön araştırmada Türkler, popülerler ve kişisel favorilere yer verdim.

İlk tavsiye olarak; ünlü online sanat platformu Artsy.net‘in, Contemporary Istanbul’a özel ayırdığı bölümünde[1]  bahsedilen fuarın bu seneki yükselen Türk sanatçılarının tavsiye edildiği makaledeki isimleri görmeden geçmeyin derim. Makalede bahsedilen ve kaçırmamanız gereken bu isimler; Ali Emir Tapan, Güçlü Öztekin, Cemil Batur Gökçeer, Olcay Kuş ve Berkay Buğdanoğlu.[2]

Olcay Kuş

Olcay Kuş

Art International’daki gibi bu dönemin ‘süper ünlü’ sanatçıları Anish Kapoor, Ai Weiwei gibi isimler barındırmasa da CI da ağır topları ile heyecanlandırıyor. Türk sanatseverlerin yakından tanıdığı Shirin Neshat (Dirimart), Çin sanatında önemli isimlerden Lin Tianmiao (Gallery Lelong), bizim kuşağın daha çok şarkılarından tanıdığı Moby (Emmanuel Fremin Gallery), post-modern sanatın öncülerinden Robert Montogemery (C24 Gallery) ve benim de özellikle merak ettiğim Lalla Essaydi (Gallery Kashya Hildebrand) fuara katılacak ünlü isimler arasında yer alıyorlar.

Lalla Essaydi

Lalla Essaydi

moby

Moby

Contemporary Istanbul’un hevesle takip ettiğim Instagram hesabından ve Artsy’den keşfettiğim, politik sanat sever bir bünye olarak özellikle merak ettiğim işler; ise Andipa Gallery’de Slinkachu, Galerist’te Parastou Forouhar, Island6’de Lio Dao ve Gallery 77’de Daron Mouradian’ın işleri. Bunların yanında Rampa’da da çok sevdiğim feminist sanatçı Canan’ı görmeyi dört gözle bekliyorum. Fuarın bu seneye özel bölümü olan New Horizons-Yeni Ufuklar bölümündeki Çin video sanatının görüleceği “Now You See” sergisinde Cheng Rang’in işi de tanıtımlarda çok gördüğüm ve özellikle görülmesi gerektiğini düşündüğüm işlerden.

Parastou

Parastou Forouhar

slinkss

Slinkachu

Orijinal eserlere bütçesi yetmeyenleri mutlu edecek girişim: CI Editions

Contemporary Istanbul’a özel bir girişim olan CI Editions, seçili eserleri geniş bir kitleye dağıtmak, yeni koleksiyoner ve sanatseverin kalbini kazanmak da önemli bir amaç olarak görülmekte. Baskı (oyma, litografi, serigrafi baskı, dijital baskı) sanatçı kitabı, fotoğraf, video, heykel/obje, neon, ses ve diğer medyalarda limitli şekilde üretilen edisyonlar, orijinal sanat eserlerine göre daha ulaşılabilir fiyatta oldukları için birçok sanat severi mutlu edecek gibi.

Contemporary Istanbul’u Nasıl Gezeceğiz?

Peki yaklaşık 3000 eserin yer aldığı fuarı nasıl gezeceğiz? Contemporary Istanbul için ön hazırlık yaparken, Art International deneyimimde ‘Bu köşeyi dönmediğim için şu eseri kaçırmış olabilir miyim?!’ stresimi azaltacak 2 güzel haber ile karşılaştım. Birincisi; uzun zamandır şehirdeki yürüyüşlerine katılmayı planlayıp da bir türlü bu başarıya erişemediğim Artwalk İstanbul ekibinin sergi turları olması. (Turlarda yer ayırtmak için: hello@artwalkistanbul.com) İkincisi ise bir süredir kullandığım ve İstanbul’da böyle bir uygulama olduğu için oldukça mutlu ve gururlu olduğum, başka başarılı bir ekip tarafından çıkarılan Art.Walk mobil uygulaması. Siz de benim gibi bu tür büyük fuarlarda favorilerinin önünde daha çok vakit harcamayı sevenlerdenseniz Art.Walk CI için bir güzellik yapmış ve fuarı da uygulamaya eklemiş.Sanatı yakından izleyen, şehirdeki sanat etkinliklerine katılan, müzeleri ve galerileri keşfetmek isteyenler için hazırlanan uygulamada fuar dışında, şehirdeki 80 galerinin güncel bilgisi bulunuyor. Bulunduğunuz lokasyona göre haritasından yakın galeri görebildiğiniz, favori sergi ve galerilerinizi işaretleyebildiğiniz bu uygulamayı İstanbullu sanatseverlerin indirmesini kesinlikle tavsiye ederim. Uygulamayı  buradan indirebilirsiniz.

artwalk 1
artwalk2

Yukarıda bahsettiklerim sadece başlangıç… Daha birçok yeni sanatçı ve hayran kalacağımız eserler keşfedeceğimiz keyifli bir hafta sonu İstanbulluları bekliyor!

[1] https://artsy.net/contemporary-istanbul

[2]Top Five Emerging Artists at Contemporary Istanbul https://artsy.net/post/francesca-gavin-top-five-emerging-artists-at-contemporary-istanbul

Reklam

One Comment Kendi yorumunu ekle

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s