İstanbul Modern’i kurulduğu binasında ziyaret etmek için son hafta!

Sizde yer eden İstanbul Modern sergileri, Sanatçı ve Zamanı‘nı ilk gördüğünüz zamanların nostaljisini yapmak için son günler, çünkü İstanbul Modern, 2004 yılında kurulduğu Karaköy 4 numaralı Antrepo’daki binasından haftaya taşınıyor.

IMG_5874

14 yıldır bol bol ayak bastığımız o keyifli manzaralı, tanıdığımız binada faaliyetlerini sürdüren İstanbul Modern, Galataport projesi kapsamında yeni bir binaya kavuşmak üzere geçici bir süre için Karaköy’den ayrılıyor. Müzenin ziyarete kapanış tarihi 18 Mart Pazar günü olarak belirlendi. Müzenin ziyaretçilere kapanışının ardından taşınma süreci başlayacak.

Geçici mekân Beyoğlu

İstanbul Modern’in bir süreliğine taşınacağı Beyoğlu’ndaki geçici mekânı Meşrutiyet Caddesi’ndeki eski Union Française binası olacak. 1896 tarihinde Alexandre Vallaury tarafından inşa edilen Union Française binası, geçici mekânı olarak mayıs ayı içinde ziyarete açılacak.

Image result for Union Française beyoğlu

Aslında 2016 yılında yapılan açıklamada yeni müze binası tamamlanana kadar İstanbul Modern’in Galataport sahasında bulunan Paket Postanesi’nde geçici hizmet vereceği açıklamıştı. Ama Paket Postanesi de ülkemizin yıkım sevdasının önünde duramadı ve kaybedilen birçok başka tarihi değerin arasında katılarak 2017 yılının Mart ayında yıkıldı. Tarih dergisinin bu sayısında Paket Postanesi’nin yıkımına dair yazıda, binanın mimarisine kısa bir saygı duruşunda bulunabiliriz.

Renzo Piano Building Workshop imzalı yeni bina

İstanbul Modern’in yeni binası dünyaca ünlü mimarlık bürosu Renzo Piano Building Workshop imzasını taşıyacak. Bu prestijli ekibin imza attığı diğer bir dünyaca ünlü New York’ta Whitney Müzesi’ne bir göz atmak ve mimarinin müzecilik üzerindeki etkisini kısaca anlamak isterseniz burayı bir ziyaret edebilirsiniz.

Mimarlık dünyasının en prestijli ödülü kabul edilen Pritzker sahibi Renzo Piano’nun tasarlayacağı İstanbul Modern’in yeni binasının proje lansmanının 2018 yılı içinde yapılması planlanıyor.

Galataport projesi kapsamında inşa edilerek dünya standartlarında bir tasarımla 36 ayda tamamlanması planlanan İstanbul Modern’in yeni binası, müzenin kurucu sponsoru Eczacıbaşı Topluluğu ve Doğuş Grubu-Bilgili Holding’in ortaklaşa katkısıyla yapılacak.

Türkiye’nin ilk modern ve çağdaş sanat müzesinin ilk binasını son bir ziyaret için haydi Karaköy’e!

IMG_0465

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s