Utku Dervent’ten iç gözlemler

Utku Dervent ile bir önceki sergisi Oto-Portre üzerine söyleşi yapmak üzerine buluştuğumda, karşıma derya deniz sanat, felsefe, edebiyat bilgisi bulunan, söyledikleri, yaptıkları üzerine uzun süre kafa yoran, ortaya koyduğu her detayın bir sebebi, anlamı olan bir üniversite hocası çıkmıştı. Utku Dervent eserlerini anlatırken aslında geniş görsel sanatlar, müzik, edebiyat, felsefe dağarcığını paylaşıyor; biz de bu okyanustan eserler halinde küçük su birikintilerinden yararlanabiliyoruz diye düşünmüştüm. Karşısında bir yazar olarak değil, öğrenci olarak durup anlattıklarını hevesle dinlemiştim.

Levh-i Mahfuz, 140 x 140 cm

2015 yılındaki sergisinde “Orada Olmak” kavramından yola çıkarak, insanın içinde bulunduğu gerçeklikle temasını sorgulayan, 2017 yılındaki sergisinde de “Oto-portre” kavramı üzerinden, bir sanatçı olarak kimliğini oluştururken beslendiği ustalara saygı duruşu niteliğindeki eserleriyle kendine bakışını betimleyen ressam Utku Dervent, yeni sergisi “Yer-Yön-Yol” ile eserlerini benlik, varlık, farkındalık kavramları ve ilişkileri üzerine, farklı referanslara dayalı ama iç içe geçen kavramsal çerçevelerle kurguluyor.

Kavuklu ile Pişekar, 135 x 135 cm

“Tüm ilişkilerimiz, kendimizi bizi gösterecek yansımalar içerir,” diyen sanatçı, yeni sergisinde eserleri insanın kendini ve çevresini bütünsel bir anlayışla görmesine yönlendiren introspektif (iç gözlemsel) cümleler olarak karşımıza çıkıyor ve bu cümleleri grupluyor. Bu sergide cümleleri tamamlamak adına sanatçının önceki iki sergisinde yer alan seçili eserler de bu sergiye dahil oluyor. Utku Dervent’in kişisel sergisi YER-YÖN-YOL’u 30 Kasım’a kadar bağımsız sergileme ve sanat mekanı adas’ta görebilirsiniz.

Utku Dervent’in bir önceki Oto-Portre sergisi ile ilgili söyleşimiz için: https://irmakozer.com/2017/04/13/her-resim-kendimize-tuttugumuz-bir-ayna/

adas: Çalışkan sok. No.33, Seyrantepe / İstanbul

Ziyaret Saatleri: Salı – Cumartesi 11.00 – 18.00

Reklam

One Comment Kendi yorumunu ekle

  1. Tülin Atabay dedi ki:

    Görülmeye değer bir sergi… Kaçırmamak lazım… Teşekkür ederim

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s